Регулювання зборів за приватне копіювання та прозорість їх розподілу авторам: ОПРР провів велике публічне обговорення
Для врегулювання проблеми необгрунтованих зборів за приватне копіювання та для підвищення прозорості їх розподілу та виплат правовласникам нещодавно був зареєстрований законопроєкт № 4537.
Днями, за ініціативи Офісу простих рішень та результатів усі сторони процесу — бізнес, автори, представники ОКУ та народні депутати зустрілись разом та в рамках онлайн круглого столу обговорили перспективи вирішення проблем галузі.
Так, співавторка законопроєкту, народна депутатка Роксолана Підласа назвала 4 новації цієї законодавчої ініціативи:
1. Обов’язок ОКУ мати електронну систему адміністрування, яка забезпечить автоматичний розподіл та виплату винагород авторам.
2. Нові вимоги до щорічного звіту ОКУ (оприлюднення інформації про кожного правовласника та суми винагороди, яку він отримав, методологія, як вона вираховується, посилення відповідальності за не оприлюднення звіту тощо)
3. Скасування збору за репрографічне відтворення (принтери, факси, папір і т.д)
4. Обмеження щодо носіїв, які обкладаються збором (залишити накопичувачі, флешкарти тощо, прибрати збори з телевізорів, планшетів і т.д.)
Легальний бізнес та представники бізнес-асоціацій виступають на підтримку таких законодавчих змін, адже вважають існуючу систему непрозорою, а тарифи економічно необгрунтованими.
«В країнах членах ЄС немає єдиного підходу щодо переліку видів обладнання чи носіїв, з якого має сплачуватись таке відрахування. Кожна держава регулює дане питання самостійно. Більше того, в Європі є країни, де такий збір відсутній взагалі», — зазначила Представниця Європейської Бізнес Асоціації Вікторія Куликова.
«Ми змушені в судовому порядку доводити неправомірність вимог ОКУ щодо стягнення збору з обладнання, яке навіть не має функцій копіювання та відтворення. Законопроєкт №4537 вирішує цю проблему», — зауважив керівник юридичного департаменту Samsung Україна Євген Школа, зазначивши, що нещодавно з компанії стягнули на користь ОКУ 8,7 млн. грн за ввезені телевізори, 93% з яких не мали функції запису, 7% були захищені DRM зсистемою, що унеможливлює передачу контенту на інший пристрій.
З іншого боку, під час круглого столу свою позицію висловили представники ОКУ та автори: Руслана Лижичко (ОКУ “Автори та видавці”), Валерій Харчишин (Агенція з авторських і суміжних прав) та Павло Каленіченко (ОКУ «Український музичний альянс»). Вони не підтримують скасування зборів за репрографію та обмеження пристроїв, що обкладаються відрахуваннями, адже вважають, що це необхідно для розвитку культурної галузі.
«Проблема не в самих зборах, а в тому, хто і, як їх розподіляє і виплачує. Держава не може забезпечити прозору акредитацію ОКУ та розподілу коштів. Тому ми готові підтримати №4537 за умови, якщо не буде скасовано збір за репрографію та не буде обмежень по чистих носіях. Але для цього має бути єдина прозора ОКУ, до якої будуть входити автори і яка буде цими питанням опікуватись», — зазначив він.
«Нам потрібен ресурс, щоб боротись з піратством, ресурс, щоб сучасна музична субкультура розвивалась. У всьому світі контент «стоїть на ногах», він розвивається. Ми зараз йдемо в Європу, і маємо йти в тренді охорони прав інтелектуальної власності, що притаманні для ЄС. Скасування зборів — крок у зворотному напрямку», — наголосила Руслана Лижичко.
Павло Калениченко не погодився із нормою законопроєкту, згідно з якою ОКУ повинні оприлюднювати у звіті інформацію про суми відрахувань правовласникам: «Це означає, що будь-хто зможе порахувати, хто і скільки грошей отримав. Це суперечить законодавству про захист персональний даних, в тому числі європейському»
Окрім того, присутні дискутували щодо того, як регулювання зборів вплинуть на боротьбу з піратством. Представники ОКУ переконані, що скасування зборів гальмуватиме цей процес і це не відповідає Директиві ЄС. Юристи наголошували, що збір за приватне копіювання не має нічого спільного з боротьбою з піратством.
«Законопроєкт не скасовує приватне копіювання, а встановлює мінімальний поріг шкоди правовласникам, що цілком відповідає нормам Директиви та прецедентним висновкам Європейського Суду, а також враховує інтереси споживачів. По-друге, законопроєкт встановлює прозорість системи розподілу ОКУ винагороди, що буде лише сприяти отриманню справедливої винагороди правовласниками. І останнє, збір за приватне копіювання згідно з Директивою ЄС та чинним законодавством України може стягуватися лише з легального контенту, а на завантажений піратським чином контент він не розповсюджується», — пояснив юрист Дмитро Терземан.
Також, під час дискусії було піднято питання самих тарифів цих зборів. Експертка з економічних питань, народна депутатка VIIІ скликання Тетяна Острікова зазначила, що сьогодні тарифи встановлюються шляхом переговорів між користувачами та ОКУ і, на жаль, наразі ці переговори зайшли в глухий кут. “Логічно, для захисту прав правовласників та розподілу належної винагороди всім, а не обраним, потрібно на рівні закону визначити більш чіткі критерії до переліку обладнання та чіткі рамки для тарифоутворення”, — зазначила Тетяна.
З нею погодився і експерт з авторського права Дмитро Гузій: “Є можливість зробити це саме через фіксацію у законі. І тут законопроєкт №4537 очевидно має потенціал після першого читання стати майданчиком для напрацювання моделі прозорих тарифів”
«Для того, щоб налагодити чіткий та прозорий механізм роботи, потрібно перестати тягнутися лише за своїми вузькокорпоративними інтересами. Ми, бізнес, зацікавлені в прозорості відрахувань та готові сплачувати економічно обґрунтовані збори, тим самим прямо та опосередковано підтримуючи правовласників”, — резюмував генеральний директор MTI Борис Бєлянський.
За ініціативою народної депутатки Роксолани Підласої було домовлено провести робочу зустріч з представниками усіх сторін, аби обговорити можливості вирішення всіх тих проблем, які є як в імпортерів, так і правовласників, та дотримувати балан між їх інтересами.
Підсумовуючи, керівниця ОПРР Марія Барабаш зазначила, що кілька тижнів тому експерти Офісу почали розробляти комплексну реформу інтелектуальної власності та закликала всіх охочих долучатись.